8 سؤال از تاج درباره 8 میلیون یورو!

به گزارش بروزترین وبلاگ، مهدی تاج، رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال، به ءهمراه دوستان و حلقه نزدیکش به دادستانی تهران معرفی شده اند تا درباره پرونده عجیب و غریب مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی، پاسخ دهند. البته طبق گفته سازمان بازرسی، هشت نفر به عنوان متهم این پرونده معرفی شده اند و بنا بر آنچه ایسنا نوشته، نام مهدی تاج، به عنوان متهم ردیف اول این پرونده دیده می گردد.

8 سؤال از تاج درباره 8 میلیون یورو!

به گزارش شرق، ویلموتس بعد از قطع همکاری خود با فدراسیون مهدی تاج، درخواست غرامت 6.2 میلیون یورویی کرد که همین چند روز پیش با رأی فیفا، معین شد ادعای او درست از آب درآمده و حالا فدراسیون فوتبال اگر نتواند در دادگاه عالی ورزش سند و مدرکی رو کند، باید چنین غرامت سنگینی را بپردازد. این رقم به علاوه دو میلیون یورویی است که مهدی تاج از شستا قرض کرد و به حساب ویلموتس در ترکیه ریخت.

با احتساب آن رقم، فدراسیون فوتبال باید هزینه ای هشت میلیون یورویی بپردازد که تاریخی و فاجعه آمیز است. همین پفراینده حالا پای نهاد های اطلاعاتی و قضائی را به میان کشیده تا هرطور شده، مقصر یا مقصران را پیدا کند. مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال، در یکی، دو روز اخیر کوشش نموده در صحبت هایی که بیشتر جنبه فرافکنی دارد، توضیح حالی از این اتفاق عجیب دهد؛ اما از آنجا که فقط با رسانه های مورد علاقه اش صحبت می نماید و از منتقدانش فراری است، بد نیست دست کم نزد مقامات قضائی به سؤالاتی که در زیر آمده، پاسخ روشنی دهد.

چه کسی گفت کی روش را اخراج کنید؟

شاید این موضوع به ظاهر ارتباطی با داستان مارک ویلموتس و جدایی او از ایران نداشته باشد، ولی قاعدتا می تواند آغاز خوبی برای برطرف بخشی از ابهام ها باشد. کارلوس کی روش سال ها در فوتبال ایران فعالیت کرد و از لحاظ فنی مربی بسیار توانمندی بود؛ با این حال در سال های آخر حضورش در ایران، زمزمه هایی مبنی بر رضایت نداشتن مسئولان ورزشی از او به گوش رسید. دست آخر شایعاتی مطرح و عنوان شد نیرویی بیرون از فدراسیون فوتبال، به مهدی تاج برای قطع همکاری با کی روش فشار آورده است. حالا برای برطرف اولین ابهام، مهدی تاج باید بگوید چه کسی به او دستور اخراج کی روش را داد تا مقدمات ورود سرمربی بعدی مهیا گردد؟

چه کسی گفت با ویلموتس قرارداد ببندید؟

مهدی تاج به دلیل مسائلی که در راه بازنشستگی اش بود و می دانست جایگاه اش سست است، به ناگاه وارد توافق آگاهانه ای با مسئولان رده بالا شد. او از همین جا و البته اندکی قبل از رسیدن به این نقطه، قدرت تصمیم گیری و حفظ استقلال فدراسیون را از دست داده بود؛ پس طبیعی است که در انتخاب سرمربی تیم ملی نیز صد در صد اختیار نداشته باشد. اگرچه عنوان شده وزیر ورزش در نامه ای به او، ویلموتس را معرفی و گفته بعد از آنالیز بهره برداری کنید، ولی وزارت زیر بار این موضوع نمی رود و می گوید فقط برای آنالیز فرستادیم و خود تاج مسئول این پفراینده است.

حالا تاج معینا باید بگوید در پفراینده عقد قرارداد با ویلموتس، اجباری بالای سرش بوده یا نه؟ او که این روز ها می داند وزارت ورزش پشتش را خالی نموده، واکنش دوپهلویی به این شایعه دارد و می گوید: اینکه بگوییم وزارت ورزش هیچ ارتباطی ندارد، خیلی درست نیست. اینکه بگوییم صد در صد فدراسیون براساس نامه وزیر عمل نموده نیز درست نیست.

چه کسی گفت مرکز فرهنگی ایران و هلند را دور بزنید؟

عنوان شده که نامه وزارت ورزش به مهدی تاج مبنی بر آنالیز سوابق مارک ویلموتس از مرکز فرهنگی ایران و هلند بوده است. این موضوع تأیید شده است، ولی سؤال بزرگی در این بین وجود دارد که چرا فرایند مذاکرات با ویلموتس به وسیله همین مرکز پیش نرفته است؟ مازیار تشکری تیمجانی، رئیس مرکز یادشده، می گوید به وسیله رسانه ها متوجه عقد قرارداد فدراسیون فوتبال با ویملوتس شده و تعجب نموده که چرا رقم ویلموتس ناگهان این قدر زیاد شده است! حالا مهدی تاج باید بگوید چه کسی به او گفته مرکز فرهنگی ایران و هلند را دور بزنند و خودشان با مارک ویلموتس وارد مذاکره شوند؟

با بهروز زنجانی چه نسبتی دارید؟

ب. ز، بروس یا بهروز زنجانی؛ از زمان حضور کی روش در تیم ملی، بهروز زنجانی به تیم نزدیک شده، ولی کمتر دیده شده بود در تصمیمات فدراسیون فوتبال دخیل باشد؛ دست کم روی پرده که چنین بوده، مگر اینکه بهروز زنجانی پشت پرده نفوذ زیادی داشته باشد. مهدی تاج که بهروز زنجانی را علاقه مند به تیم ملی معرفی می نماید، بهتر است بگوید چه ارتباطی با این فرد علاقه مند به تیم ملی داشته که حاضر شده حتی در مذاکره با مارک ویلموتس در سفارت ایران در بلژیک، بهروز زنجانی همراهش باشد.

اصلا او باید بگوید چرا به جای یک حقوق دان، با بهروز زنجانی برای مذاکرات اولیه رفته است؟ آیا فقط داشتن ویزای شنگن و تسلط به زبان انگلیسی کافی است تا کسی به نام بهروز زنجانی وارد ریز مذاکرات برای سرمربیگری تیم ملی گردد؟ اصلا سفارت ایران مترجم نداشته است که بهروز زنجانی باید ایفای نقش می کرد؟ پرسش مهم دیگر اینکه چقدر اطلاعات بهروز زنجانی از پفراینده ویلموتس زیاد است که مهدی تاج در جلسه با وزیر ورزش، این فرد را هم با خودش نزد وزیر می برد؟

پرانتز مبلغ معین را چه کسی گنجانده است؟

داستان اعمال پرانتز در قرارداد ویلموتس هم یکی دیگر از پرسش های مهم است؛ مهدی تاج می گوید وزیر ورزش بند سه ماه غرامت در صورت فسخ را در قرارداد ویلموتس گنجانده که یکی از بهترین اقدامات بوده است، ولی نمی گوید چه کسی جلوی همین بند پرانتزی گذاشته و عبارت یا یک رقم معین را در آن گنجانده است. وزارت ورزش می گوید از اعمال این پرانتز در قرارداد خبر نداشته و فدراسیون فوتبال این نهاد را در جریان چنین پرانتزی نگذاشته است. کسی که این پرانتز را اضافه نموده، آیا سودی از فسخش می برده است؟

رقم مد نظر سرمربی به تأیید چه کسی رسید؟

بر کسی پوشیده نیست رقمی که برای مارک ویلموتس از سوی فدراسیون فوتبال ایران پرداخت شده، رقم بسیار بالایی است؛ بالاتر از چیزی که مربی ای مثل ویلموتس که تجربه ناموفقی در ساحل عاج داشته بخواهد آن را بگیرد. مهدی تاج می گوید در جریان مذاکره با خولن لوپتگی اسپانیایی با او سر رقم چهار میلیون یورو در سال به توافق رسیدند و این موضوع را به وزارت ورزش اطلاع داده و از آن ها چراغ سبز گرفته است. اگر چنین موضوعی درست باشد، آیا وزارت ورزش رقم قرارداد ویلموتس را هم تأیید نموده و چراغ سبز نشان داده؟ این موضوع را وزیر ورزش می دانسته یا مثل داستان همان پرانتز است؟

چرا برای این پفراینده وکیل ساعتی گرفتید و چه شد لودویک دلشه وارد گود شد؟

دیگر موردی که مهدی تاج باید به آن با جزئیات بیشتری پاسخ دهد، وکلای خارجی فدراسیون فوتبال است؛ او می گوید برای این پفراینده یک وکیل که به صورت ساعتی به او دستمزد داده اند، انتخاب شده است. اصولا مهدی تاج یا از عواقب چنین پفراینده ای خبر نداشته یا اینکه از روی عمد چنین اقدامی نموده است. چطور می گردد برای پفراینده ای که ممکن است به ورشکستگی کامل فدراسیون فوتبال منجر گردد، نه یک وکیل دائمی بلکه یک وکیل ساعت مزد استخدام گردد؟ کسی از این ماجرا نفعی می برده است؟ او می گوید از ورود وکیل سوئیسی به نام لودویک دلشه به پفراینده ویلموتس بعد از جدایی اش از فدراسیون اطلاعی نداشته است و شایعه هایی را که پشت سر این فرد و زدوبندهایش وجود دارد، تأیید یا تکذیب نمی نماید. حالا سؤالی که مطرح می گردد، این است که چطور حلقه دوستان نزدیک او که هنوز هم زمام فدراسیون را در اختیار دارند، تاج را از چنین موضوع مهمی بی خبر گذاشته اند؟!

چرا قلب شما برای فدراسیون ایران درد می نماید و برای AFC نه؟

بعد از رفتن ویلموتس و شایعه هایی که درباره محکوم شدن فدراسیون فوتبال در این پفراینده به گوش رسید، مهدی تاج به دلیل مسائل قلبی از فدراسیون فوتبال کناره گیری کرد و رفت. نزدیکانش می گویند مشکل قلبش جدی است و باید از فضای کار دور باشد؛ اما منتقدانش می گفتند راه برون رفت برای این پفراینده است و مسئله ای ندارد. عجیب آنکه قلب مهدی تاج فقط برای فدراسیون فوتبال ایران درد گرفت و رفت؛ وگرنه او از سمت نایب رئیسی در AFC استعفا نداده و همچنان با همان مشغله قبلی به کار ادامه می دهد. آیا قلب تاج به ایرانی ها حساسیت دارد؟

منبع: فرارو

به "8 سؤال از تاج درباره 8 میلیون یورو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 سؤال از تاج درباره 8 میلیون یورو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید