دادگاه محاکمه اردوغان در مصر برگزار می شود

به گزارش بروزترین وبلاگ، یک شهروند سوری مقیم مصر از رئیس جمهور ترکیه به اتهام ارتکاب جنایت جنگی و حمایت ار تروریسم شکایت کرده است.

دادگاه محاکمه اردوغان در مصر برگزار می شود

به گزارش گروه بین الملل بروزترین وبلاگ، یک شهروند کرد سوری مقیم مصر از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در دادگاه مصر به اتهام ارتکاب جنایت جنگی و حمایت از ترویسم شکایت کرد.

مجدی الکردی به وبگاه ایندپندنت عربی گفت که جلسه دادگاه قرار است در تاریخ 26 ژانویه سال آینده (ششم بهمن) به ریاست قاضی احمد یوسف برگزار شود.

الکردی گفت که در دادخواست خود خواستار درج نام اردوغان در لیست افراد تحت تعقیب به عنوان جنایتکار جنگی شده است. او همچنین گفت که اردوغان در شمال شرق سوریه و شبه جزیره سینا در شمال مصر دست به جنایت و حمایت از تروریسم زده است.

این شهروند سوری در ادامه گفت که پس از اعلام حکم، تلاش خواهد کرد تا با هماهنگی برخی سازمان های بین المللی، پرونده را به دادگاه کیفری بین المللی ببرد.

او ترکیه را به استفاده ترکیه از بمب فسفر سفید بر ضد بچه ها سوریه متهم کرد و گفت که اسناد و ادله خود را به دادگاه ارائه کرده است. وی در خصوص حمایت ترکیه از گروه های تروریستی در سوریه و لیبی نیز گفت که تصاویر و اسامی تروریست هایی که از سوریه به لیبی منتقل شده اند را در دست دارد و آنها را به قاضی پرونده داده است.

وی در ادامه مدعی شد که دولت اردوغان جهت رسیدن تروریست های داعش را به شهر طرابلس لیبی تسهیل کرده و از این رو به امنیت مرزهای غربی مصر نیز ضربه زده است.

به نوشته ایندپندنت، چندین شهروند کُرد سوریه نیز دادخواست های خود علیه اردوغان را به دادستان کل مصر تحویل داده و از اقدامات ترکیه در مناطق کردنشین شمال سوریه شکایت کرده اند. آنها از دادستانی خواسته اند تا اقدامات علیه اردوغان به هنگام نزدیک شدن وی به سواحل مصر در دستور کار قرار گیرد و وی از ورود به اراضی مصر منع شود.

شکایت علیه اردوغان در دادگاه مصر را می توان در چارچوب بحران روابط میان آنکارا و قاهره دانست. بحرانی که این روزها بیش از هر جایی خود را در عرصه لیبی نشان داده است.

شورای ریاستی لیبی و دولت وفاق ملی و شورای عالی حکومتی هم اکنون تنها نهاد در این کشور هستند که سازمان ملل آن ها را به رسمیت می شناسد. اما دولت های مصر، امارات و عربستان سعودی حامی عناصر وابسته به خلیفه حفتر هستند.

ترکیه نیز ضمن امضای تفاهم همکاری های امنیتی و نظامی با دولت وفاق ملی، حمایت تمام عیار تسلیحاتی از طرابلس را در دستور کار قرار داده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "دادگاه محاکمه اردوغان در مصر برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه محاکمه اردوغان در مصر برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید