منابع مصری و لیبیایی: ارتش مصر برای مقابله با ترکیه به سمت مرز لیبی حرکت کرده است

به گزارش بروزترین وبلاگ، کاربران شبکه های اجتماعی در مصر و لیبی با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از مرز دو کشور، از ارسال تجهیزات نظامی مصر به نزدیکی مرز خبر دادند.

منابع مصری و لیبیایی: ارتش مصر برای مقابله با ترکیه به سمت مرز لیبی حرکت کرده است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری بروزترین وبلاگ، منابع غیر رسمی مصری و لیبی در شبکه های اجتماعی با انتشار ویدیوهایی از غرب این کشور مدعی شدند که ارتش مصر تجهیزات نظامی سنگینی به مرزهای غربی خود با لیبی گسیل کرده است.

این منابع ادعا کردند دولت مصر به ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی به ارتش این کشور دستور داده سلاح های سنگینی به مرز لیبی بفرستد و آماده دستور فرماندهان باشد.

این منابع در چرایی این تصمیم مقامات مصر گفتند که قاهره بعد از واکنش منفی دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فایر السراج به ابتکارعمل آتش بس در لیبی، به این نتیجه رسیده است که اگر طرف مقابل با آتش بس موافقت نکند، راهی جز ورود نظامی به لیبی آن هم در حجم گسترده و نجات ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی، متحد مصر ندارد.

فیلم های منتشر شده از جاده های منتهی به مرز مصر با لیبی نشان از حجم گسترده تجهیزات ارسالی از قبیل تانک است. با این حال برخی منابع نیز در چرایی این اقدام ارتش مصر نیز نوشتند که این احتمال است که تحرکات نیروهای مصر در مرز غربی با هدف ترساندن دولت وفاق ملی لیبی است.

حفتر به همراه عقیله صالح، رئیس مجلس طُبرُق (واقع در شرق لیبی و مخالف دولت وفاق) دیروز شنبه در قاهره با رئیس جمهور مصر و مقامات نظامی و اطلاعاتی این کشور دیدار کرد و برآیند آن، طرح ابتکار عمل مصر بود.

مصر بر اساس این طرح، خواستار توقف درگیری ها بین دو طرف های متخاصم در لیبی شد. قرار است این طرح از فردا دوشنبه ساعت هفت صبح اجرا شود تا زمینه برای گفت وگوی سیاسی بین این طرفین مهیا شود.

به رغم استقبال کشورهای عربی به ویژه محور عربستان سعودی، امارات و بحرین از این طرح، دولت وفاق ملی آن را رد و بر آزادسازی همه مناطق لیبی از دست کودتاچی ها تأکید کرد.

حمایت های ترکیه از دولت وفاق ملی که از سوی جامعه بین الملل و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده، طی یک هفته اخیر باعث پیشروی های چشم گیر ارتش تحت امر این دولت به سمت جنوب و شرق پایتخت لیبی شده و همین امر حامیان عربی حفتر از جمله مصر را نگران کرده و به تکاپو انداخته است.

رئیس جمهور مصر ماه گذشته بعد از تحرکات ترکیه در لیبی و اعزام نیرو و سلاح به دولت وفاق ملی، دستور آماده باش کامل به نیروهای مسلح این کشور را صاد کرده بود و طی این مدت، شماری از نیروهای مصر در قالب مستشار و نیروی میدانی در کنار ارتش حفتر جنگیده اند.

هنوز مقامات رسمی در مصر یا ارتش حفتر به این ادعا ها واکنشی نشان نداده اند، ولی راه اندازی هشتگ اعزام ارتش مان به لیبی خیانت است (#جیشنا-فی-لیبیا-خیانه)، امشب در مصر در حال تبدیل به یک ترند است و حساسیت و نگرانی مصری ها از احتمال ورود کشورشان به درگیری با ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی را نشان می دهد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "منابع مصری و لیبیایی: ارتش مصر برای مقابله با ترکیه به سمت مرز لیبی حرکت کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع مصری و لیبیایی: ارتش مصر برای مقابله با ترکیه به سمت مرز لیبی حرکت کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید