شناسایی بیش از 140 هزار حلقه قنات در کشور

به گزارش بروزترین وبلاگ، خبرنگاران/فارس معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت که بیش از 140 هزار حلقه قنات در ایران توسط میراث فرهنگی شناسایی شده است.

شناسایی بیش از 140 هزار حلقه قنات در کشور

محمدحسن طالبیان شنبه 26 بهمن در نشست تخصصی ابعاد حقوقی محوطه های میراث جهانی یونسکو که به میزبانی شیراز برگزار شد، گفت: در حال حاضر حدود 2 هزار و 550 پروژه مرمتی در کشور وجود دارد که دو هزار و 400 پروژه از این تعداد در اختیار بخش خصوصی برای مرمت قرار گرفته است.

او به به پروژه راه آهن شمال و جنوب ایران که از خلیج فارس تا دریای خزر امتداد دارد هم اشاره و اضافه کرد: این پروژه 1400 کیلومتر است که بخشی از میراث طبیعی و فرهنگی کشور را در عرصه و حریم خود دارد و نیاز است مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزارت میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه ثبت های مشترک درحوزه جهانی و منطقه ای به صلح و دوستی و همگرایی کمک کرده اجازه اثرگذاری تحریم ها را نمی دهد، گفت: با اشتراکات ثبت های جهانی، کشورها آمادگی گفت و گوی فرهنگی با ایران را دارند و فرهنگ سلاح قدرتمندی برای جلوگیری از هرگونه نزاع و خشونت و حلال مسائل است و در ایجاد آینده پایدار نقش به سزایی دارد.

او با اشاره به اینکه حمایت های مردمی موجب خنثی شدن تهدیدهای ترامپ پیرامون 52 نقطه فرهنگی ایران شد، اضافه کرد: با تهدید نابجای ترامپ، اهمیت میراث فرهنگی و ضرورت حفاظت از این اماکن مورد توجه بیشتر مردم قرار گرفت.

طالبیان با بیان اینکه در تعیین ابعاد حقوقی میراث فرهنگی ایران از نخستین کشورهای پیوسته به کنوانسیون های مختلف است، اضافه کرد: ایران در مجامع جهانی حضوری فعال در زمینه حفظ و پایداری میراث فرهنگی دارد.

او گفت: علاوه بر ثبت 24 اثر در فهرست جهانی، حدود 33 هزار اثر تاریخی- فرهنگی در فهرست آثار ملی، 14 اثر جهانی در فهرست میراث ناملموس و بیش از 2 هزار اثر در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است، که نشان از تنوع جغرافیایی، اقوام، زبان و تنوع فرهنگی سرزمین ما است و می طلبد برای حفاظت از آنها از تجربیات مدیریتی و حقوقی بین المللی بهره مند شویم.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: تلاش کرده ایم ضوابط و قوانین حقوقی حرفه ای تر از گذشته انجام شود و با تقویت بخش های حقوقی 120 پایگاه میراث فرهنگی در کشور به خصوص در پفراینده های میراث جهانی، برنامه های مدیریتی این آثار به صورت چند رشته ای پیگیری شوند.

طابیان بیان نمود: طی سال های گذشته، به لحاظ حقوق بین الملل و دیپلماسی فعال، خوشبختانه وزارت متبوع با همکاری مرکز حقوقی ریاست جمهوری، وزارت خارجه، وکلا مستقر در لاهه و همکاران خارجی پیروز به استرداد بیش از 3 هزار و 400 اثر شده است.

او مشارکت بخش خصوصی در راه اندازی 698 موزه در کشور و ثبت 500 هزار شی در نرم افزار جام را قابل تحسین و قدردانی دانست و اظهار داشت: با حمایت و صدور مجوز برای مجموعه دارن بخش خصوصی، ضمن نمایش عمومی این آثار و کمک به مرمت آنها، پیگیری و استرداد آثار ثبت شده دراین سامانه در صورت خروج غیر قانونی و با هدف حفاظت از این اشیا، میسر شده است.

طالبیان اضافه کرد: طی 7 ماه گذشته حدود 2 هزار و 550 پروژه مرمتی در سطح کشور داشته ایم که بی سابقه بوده و نشان دهنده اهمیت مردم به حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی است.

او گفت: اگر این فرایند ادامه یابد حفاظت از آثار به خوبی امکان پذیر خواهد بود چرا که از بیش از یک میلیون و 200 هزار اثر شناسایی شده تا به امروز 33 هزار اثر آن به ثبت رسیده است.

طالبیان گفت: در ایران اگر مشارکت عمومی مردم و همدلی همه دستگاه ها وجود نداشته باشد، حفاظت از این سرمایه های عظیم فرهنگی و مهم کشور، با چالش روبرو می شود.

معاون وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه درحوزه میراث فرهنگی اثر نداشته است، گفت: در این حوزه با پول های اندک، کارهای بزرگ انجام می شود و این نشست های تخصصی و استفاده از تجربیات جهانی می تواند در همکاری و هم افزایی محلی- منطقه ای و جهانی اثر گذار باشد.

او همچنین با اشاره به وقوع سیل های متعدد در استان های مختلف، یادآوری کرد که تقریبا هیچ استقرارگاه تاریخی در معرض سیل قرار نداشت.

استاندار فارس نیز در ادامه این جلسه بیان نمود: مهمترین دستاورد دیپلماسی فرهنگی پیشرفت صلح جهانی است، لذا گفت وگوی جامعه جهانی باید بر مبنای معیارهای فرهنگی و اخلاقی حاکم شود.

عنایت الله رحیمی با تاکید بر توجه به رژیم حقوقی میراث جهانی استان فارس، اعلام کرد:،محور ساسانی و هخامنشی، آثار برجسته ای مانند تخت جمشید، پاسارگاد، شهر گور، بی شاپور و نظایر آن نیازمند تدوین قوانین حقوقی لازم هستند.

او همچنین خواستار مشارکت مردم در این کار شد و گفت: طلب این مشارکت موجب عجین شدن زندگی مردم با این اماکن خواهد شد.

استاندار فارس دیپلماسی فرهنگی را مهم ترین راه گسترش روابط فرهنگی ملت ها ارزیابی کرد و گفت: روابط فرهنگی ملت ها متأثر و وابسته به دولت ها نیست و تمام ملل بر روابط فرهنگی و ماندگار تاکید دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس نیز یکی از مسائل رژیم حقوقی اماکنی که ثبت جهانی شدند را تملک هایی دانست که در اراضی ملی و منابع طبیعی واقع شده اند.

مصیب امیری با بیان اینکه وجود چنین نشستی از گذشته ضرورت داشت، گفت: استان فارس به دلیل اینکه 11 اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد، نیازمند اهمیت و ارزش دادن به چنین نشست هایی است.

امیری ادامه داد: آثاری که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده مستلزم مطالعاتی است که در طول سال ها کاوش های بسکمک از نظر ساختار شهری و معماری در آنان انجام شد و فرایند بازسازی را طی کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: در طول چند سال اخیر روی این آثار تمرکز و در حوزه گردشگری این محوطه ها به ویژه در محور تاریخی سروستان، فیروزآباد و کازرون توجه خاصی در ایجاد زیرساخت های لازم شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی بیش از 140 هزار حلقه قنات در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی بیش از 140 هزار حلقه قنات در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید