صادرکنندگان نیازمند تسهیل گری هستند نه بسته حمایتی و مشوق

به گزارش بروزترین وبلاگ، تازه ترین نشست کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران روز گذشته با حضور محمود بازاری، مدیرکل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی در سازمان توسعه تجارت برگزار شد. بازاری در این نشست ضمن ارائه آمار و ارقام از شرایط صادرات کشاورزی در ده ماهه اخیر سال 98، چشم انداز صادرات این بخش را برای سال 99 تشریح کرد.

صادرکنندگان نیازمند تسهیل گری هستند نه بسته حمایتی و مشوق

اعضای کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران نیز خواستار تسهیلگری در حوزه صادرات و برطرف محدودیت ها شدند. همچنین در این نشست به مهم ترین موانع توسعه صادرات محصولات ایرانی در بازارهای جهانی اشاره شد.

در همین زمینه، جمشید نفر رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران، بسته بندی به خصوص در بخش محصولات کشاورزی را اصلی ترین مانع موفقیت صادرات در کشور معرفی کرد. او در حضور معاون رئیس سازمان توسعه تجارت ابراز امیدواری کرد که با توجه به پیگیری های صورت گرفته و قول های داده شده برای عدم ممنوعیت صادرات کالاهای مختلف، هرچه سریع تر این محدودیت ها برطرف شود.

کاهش صادرات محصولات کشاورزی در ده ماهه سال 98

در ادامه این نشست، محمود بازاری مدیرکل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی در سازمان توسعه تجارت آمار صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را در ده ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ارائه داد.

به گفته او، در دوره مذکور صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به لحاظ وزنی 4 درصد و ازنظر ارزشی، 12 درصد کاهش داشته اند که با توجه به جهش ارزی پیش آمده از سال گذشته، آمار ثبت شده غیرقابل انتظار است.

بازاری یکی نبودن سیاست های وزارتخانه های مختلف با سیاست های کلان را یکی از مهم ترین عدم توفیق صادرات و رقایت کالاهای ایران در بازارهای بین المللی بیان کرد. او به همین دلیل وضع عوارض صادراتی را از جنس همین ناهماهنگی ها دانست.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی در سازمان توسعه تجارت ضمن تشریح بسته حمایتی از صادرکنندگان در سال 98، خاطرنشان کرد که اعتبار این صندوق تا خاتمه شهریورماه سال 99 به متقاضیان تخصیص می یابد.

صادرات؛ نیازمند حمایت همه جانبه دولت

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات با تأکید بر ضرورت حمایت دولت از صادرات و صادرکنندگان تأکید کرد: مدیریت و برنامه ریزی دولت باید به نحوی انجام گیرد که تنظیم بازار در شرایط خاص دچار مشکل و در صادرات وقفه ایجاد نشود؛ اما متأسفانه هر زمان که شاهد اخلال درروند توزیع یا کمبود برخی اقلام هستیم، دولت سریعاً وارد عمل می شود و در این میان شاهد برخی تصمیم گیری ها هستیم که هیچ توجیهی برای صادرات ندارند که نمونه اخیر آن را هم در تصمیم برای وضع عوارض صادراتی شاهد هستیم.

رئیس کنفدراسیون صادرات همچنین به انتقاد از نحوه تخصیص منابعی پرداخت که به اسم حمایت از تولید صورت می گیرد اما عملاً به نفع درآمدهای دولتی است.

او با اشاره به وضع عوارض صادراتی اضافه نمود: از زمانی که اختیارات وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت واگذارشده شاهد برخی مسائل برای صادرکنندگان هستیم که در همین زمینه فقط خود وزارت صنعت باید پاسخگو باشد.

لاهوتی شلختگی در تصمیم گیری ها را یکی دیگر از معضلات صادرکنندگان دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه شعارهایی که برای حمایت از صادرات گفته می شود در عمل هیچ گاه اجرا نمی شود؛ این در حالی است که صادرکنندگان به جای هرگونه تدوین مشوق ها و بسته های حمایتی که اجرایی نمی شوند، نیازمند تسهیلگری هستند. به خصوص در شرایطی که تاکید بر ارزآوری در شرایط جنگ اقتصادی می شود.

در ادامه این نشست توضیحاتی در رابطه با نمایشگاه اینترپک 2020 آلمان و اپلیکیشن راهنمای تجارت ارایه شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "صادرکنندگان نیازمند تسهیل گری هستند نه بسته حمایتی و مشوق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرکنندگان نیازمند تسهیل گری هستند نه بسته حمایتی و مشوق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید