ماجرای وجود رادیواکتیو در پساب ید گلستان واقعیت دارد؟

به گزارش بروزترین وبلاگ، معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت گلستان درباره انتقاد دوستدران محیط زیست از وجود اشعه رادیواکتیو در پساب کارخانه های ید استان گفت: در گزارش مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، وجود اشعه در پساب ید تأیید نشد.

ماجرای وجود رادیواکتیو در پساب ید گلستان واقعیت دارد؟

به گزارش بروزترین وبلاگ آنلاین از ایسنا به نقل از روابط عمومی صمت گلستان، هومن هادیان اظهار کرد: در نامه ای که 29 تیرماه امسال از سوی دفتر حفاظت در برابر اشعه مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور صادر شد، آمده که با توجه به بازدید میدانی و نمونه برداری توسط کارشناسان این دفتر و بر اساس نتایج آنالیز نمونه ها، مقادیر به دست آمده از حدود استاندارد پایه بین المللی بوده و در محدوده میزان خاک زمینه منطقه است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت گلستان در ادامه گفت: استان گلستان به لحاظ شرایط زیست محیطی و منابع طبیعی دارای معادن محدودی است و در رتبه های پایین کشوری واقع شده است، لیکن به دلیل حضور ماده معدنی ید دارای رتبه ارزش اضافه کرده مواد معدنی بالایی در کشور است.استان گلستان تنها تولیدکننده ید در کشور است، در دنیا تنها هشت کشور امکان تولید این ماده معدنی را دارند و گلستان نام ایران را در لیست کشورهای دنیای در تولید ید قرار داده است.

هادیان با اشاره به اینکه استخراج ید در استان گلستان به هیچ وجه انحصاری نیست، اضافه کرد: در حال حاضر سه شرکت در استان دارای پروانه بهره برداری استخراج ید هستند. 13 شرکت پروانه اکتشاف ید گرفته و تمامی موافقت های زیست محیطی و منابع طبیعی را اخذ کردند. همچنین 9 متقاضی جدید استخراج ید در استان وجود دارد که در حال پیگیری و اخذ مجوزهای محیط زیست و منابع طبیعی هستند. بزرگترین مشکل کارخانجات ید پساب آنها است، هنوز راه حل مشخصی برای مشخص تکلیف پساب این کارخانجات مشخص نشده که آیا به دریاچه ریخته شود یا تزریق شود یا انتقال به دریا و سایر موارد انجام شود. البته بر اساس تصمیمات استانی تزریق به داخل زمین راه حل اول است و دو شرکت کانسار خزر و شورابه ید در حال انجام فرآیند احداث کانال و سایت تزریق به شکل آزمایشی هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای وجود رادیواکتیو در پساب ید گلستان واقعیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای وجود رادیواکتیو در پساب ید گلستان واقعیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید