وزیر خارجه آلمان راهی بیروت شد

به گزارش بروزترین وبلاگ، کمتر از یک هفته بعد از سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به بیروت، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز صبح امروز راهی لبنان شد؛ سفری که باید آن را بخشی از فشار غرب بر لبنان برای انجام اصلاحات مدنظر مقامات غربی دانست.

وزیر خارجه آلمان راهی بیروت شد

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان که امروز (چهارشنبه) راهی بیروت شده، پیش از شروع این سفر یک روزه، در صفحه توئیتر خود، بر لزوم انجام اصلاحات عمیق مالی و عزم دولتمردان لبنان برای تغییر اوضاع این کشور تاکید نمود.

وی در پیامی توییتری نوشت: لبنان اکنون به یک عزم قوی و اصلاحات مالی گسترده و عمیق نیازمند است. این تنها راهی است که این کشور می تواند با آن حمایت جوانان را برای آینده ای خوب، جلب کند.

به گفته ماس تنها راه اعتماد سازی مجدد از سوی حکومت لبنان انجام چنین اصلاحاتی است.

وزیر امور خارجه آلمان امروز با میشل عون رئیس جمهوری لبنان، نمایندگان گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی و سازمان های امدادی در بیروت ملاقات و مصاحبه می نماید.

ماس که کشورش در روزهای اخیر از اعطای یاری 20 میلیون یورویی به فرایند یاری رسانی به قربانیان انفجار بیروت اطلاع داده، گفته است برلین میخواهد این یاری را به شکل مستقیم و با نظارت سازمان ملل به سازمان های امدادی تحویل دهد.

در انفجار مهیب بیروت که عامل آن دپوی غیراصولی هزاران تن ماده شیمیایی نیترات آمونیوم تشخیص داده شد، 165 نفر جان باخته و بیش از 6 هزار نفر زخمی شدند. عصر گذشته هزاران نفر از مردم بیروت با تجمع در خیابان های این شهر به برگزاری مراسم بزرگداشت قربانیان این حادثه پرداختند.

وزیر خارجه آلمان همچنین در این سفر با کارکنان سفارت کشورش در بیروت ملاقات می نماید. طی این انفجار یک کارمند سفارت آلمان کشته و چند همکار وی نیز زخمی شدند.

این سفر در بحبوحه بحران سیاسی و مالی لبنان انجام می گیرد. در واکنش به انفجار و اعتراضات شدید علیه دولت حسن دیاب نخست وزیر روز دوشنبه از استعفای کابینه اش اطلاع داد و اکنون میشل عون رئیس جمهوری لبنان باید با جناح های سیاسی در خصوص جانشین وی مذاکره کند. هر چند به دلیل اختلافات، پیشتر این کوشش مدت ها به طول انجامیده است، اما با توجه به بحران شدید مالی ، بیماری همه گیر و پیامدهای انفجار بیروت، فشار زیادی برای یافتن سریع توافق بر سر این مسئله وجود دارد. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "وزیر خارجه آلمان راهی بیروت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه آلمان راهی بیروت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید