شرایط تهران هنوز نارنجی نشده است

به گزارش بروزترین وبلاگ، پس از گذشت 10 روز از اعمال محدودیت ها در جلسه کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا که دیروز سه شنبه 11 آذر ماه برگزار شد، آخرین شرایط فرایند بیماری در کشور مورد بررسی قرار گرفت. براساس گزارش ارائه شده، از مجموع 160 شهری که از یکم آذر جزو شهر های قرمز قرار داشتند، حدود 64 شهرستان در شرایط قرمز باقی مانده اند، 278 شهر نیز در شرایط نارنجی و 106 شهر هم در شرایط زرد قرار خواهند داشت.

شرایط تهران هنوز نارنجی نشده است

به گزارش همشهری آنلاین، این درحالی است که اوج گیری دوباره کوویدـ19 در پاییز، ستاد ملی مقابله با کرونا گفت محدودیت های جدیدی از شنبه اول آذر در 448 شهر شامل 160 شهر با شرایط قرمز، 208 شهر با شرایط نارنجی و 80 شهر با شرایط زرد به مدت 2 هفته اجرا می شود. بر این اساس تصمیم گرفته شد مشاغل غیرضروری در شهر های قرمز و نارنجی تعطیل شوند، ادارات دولتی در حد تعطیل و با حداقل کارکنان فعالیت کنند، تردد بین شهری با خودرو های پلاک غیربومی ممنوع و هر گونه تردد با خودرو از ساعت 21 تا 4 صبح در شهر های قرمز ممنوع شود.

بر این اساس، در شهر های دارای شرایط قرمز به مدت یک هفته دیگر همان محدودیت های سطح هشدار 3 مجددا ادامه خواهد یافت و از روز شنبه هفته آینده محدودیت ها در شهر هایی که از ابتدای آذرماه از شرایط قرمز به شرایط نارنجی رسیده اند، مطابق شرایط نارنجی تعریف شده در طرح جامع مقابله با کرونا اعمال خواهد شد.

نکته قابل تامل این است که طبق تصمیم جلسه کمیته های تخصصی ستاد ملی کرونا، تهران نیز از روز شنبه در شرایط نارنجی قرار خواهد گرفت، اما آیا واقعا تهران بعد از سرانجام این محدودیت ها از شرایط قرمز خارج شده است؟

دکتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره تاثیر محدودیت های اعمال شده در کاهش آمار مبتلایان و قربانیان کرونا گفت: در یکی دو هفته اخیر تعداد مراجعه به اورژانس و تا حدودی تعداد بستری کاهش پیدا کرده است، ولی این شرایط شکننده است و پایدار نیست باید محدودیت ها حداقل تا 2 هفته دیگر ادامه داشته باشد تا تاثیرگذار باشد. متاسفانه شنیدم قرار است تهران از شنبه در شرایط نارنجی قرار بگیرد و محدودیت ها را کاهش دهند که این بسیار خطرناک است و موجب اوج گیری دوباره بیماری میشود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واقعا شرایط تهران نارنجی شده است یا خیر، توضیح داد: نه شرایط تهران هنوز نارنجی نشده است. به هر حال تعطیلی ها و منع تردد رفت وآمد از ساعت 9 شب و کمتر شدن دورهمی های خانوادگی در کاهش آمار موثر بوده است، اما اگر به این سرعت محدودیت ها کنار گذاشته شود یا کمتر شود دوباره به اوضاع قبل برمی گردیم. حداقل باید 2 هفته دیگر تعطیلی ها ادامه پیدا کند تا به شرایط پایداری برسیم.

باید محدودیت ها برقرار باشد تا به ثبات برسیم

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: این نکته را در نظر بگیرید که من در مورد کاهش آمار تهران صحبت می کنم، اما در عین حال خیلی شهر های دیگر هستند که متاسفانه به شرایط قرمز رسیده اند مثلا گفتند آستارا قرمز شده است. همه جای مملکت به هم ربط دارد نمی توان شهر ها را جدا از هم در نظر گرفت هیچ استان یا شهری جزیره مجزا نیست و همه شهر ها به هم ربط دارند. ممکن است آمار در شهری پایین بیاید در شهر دیگر بالا برود به همین دلیل به سیاستی مدون نیاز است و با تعطیلی 2 یا 3 هفته ای به نتیجه مطلوب نمی رسیم و اوضاع درست نمی شود.

به عقیده دکتر طبرسی تا مدتی باید محدودیت ها برقرار باشد تا به ثبات برسیم، اما متاسفانه دولت چنین سیاستی ندارد. وقتی تهران نارنجی اعلام می شود ورود از شهرستان های دیگر هم آزاد می شود و این رفت وآمد ها سبب می شود دوباره بیماری در شهر گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به وجود مسائل اقتصادی که از مهم ترین دلایل برای لغو محدودیت ها و تعطیلی مشاغل است، گفت: متوجه ام که تعطیلی مغازه ها برای کسبه مسائلی ایجاد می کند، اما باید به این نکته توجه کنیم که اگر بعد از 2 هفته محدودیت ها برداشته شود درواقع هر آنچه در این مدت تلاش کردیم بی فایده خواهد بود و دوباره به روز های قبل از تعطیلی برمی گردیم و آسیبی هم که کسبه و صاحبان مشاغل متحمل شدند بی نتیجه می شود. باید با حمایت دولت این تعطیلی ها ادامه پیدا کند.

اوضاع کادر درمان چندان تغییر نکرده است

تا چند هفته پیش به دلیل شیوع گستره ویروس کرونا و افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان و به دنبال آن مراجعه بیماران به بیمارستان ها، کادر درمان در شرایط بسیار سخت و دشواری به سر می بردند با اعمال محدودیت ها انتظار می رفت کادر درمان از زیر این فشار طاقت فرسا خارج شوند و نفسی تازه کنند. چیزی که یکی از اهداف تعطیلات و محدودیت ها اعلام می شد. رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در این باره گفت: اوضاع کادر درمان چندان تغییری نکرده است و هنوز هم فشار کاری زیادی را تحمل می کنند .

درست است آمار بستری در بیمارستان پایین آمده، اما هنوز تخت های بیمارستان خالی نشده اند فقط الان مثل قبل نیست که بیماران پشت در صف می کشیدند. الان تعدادی مرخص می شوند و تعداد دیگری به جای آن ها بستری می شوند یعنی تعداد مراجعان به بیمارستان به تعادل رسیده است.

طبرسی گفت: نکته مهم این است که این شرایط شکننده است و اگر سختگیری ها کم شود و تجمعات زیاد شود، دوباره به همان حالت قبل و ازدحام بیماران در بیمارستان برمی گردیم.

نیاز به واکسن خارجی

دکتر طبرسی درباره شرایط واکسن کرونا توضیح داد: در مورد واکسن ساخت داخل ابتدا باید منتظر نتیجه مطالعات انسانی باشیم به طور کلی تولید داخل ممکن است در سال های آینده به ما کمک کند، اما در کوتاه مدت حتما باید واکسن را از خارج کشور تامین کنیم.

این تصمیم اشتباه است

طبرسی درباره برگزاری حضوری امتحانات مدارس که البته وزارت آموزش و پرورش با انتشار اطلاعیه ای خبر آن را تکذیب کرد، گفت: بازگشایی مدارس، برگزاری کنکور و برپایی مراسم عزاداری در تابستان نتایج فاجعه باری را در مهر، آبان و آذر به همراه داشت. تکرار تصمیماتی از این دست نتایج مشخصی به همراه دارد بنابراین اگر چنین تصمیمی گرفته شود، بسیار اشتباه است.

او گفت: هر تجمعی باعث افزایش انتقال بیماری می شود و باید از برگزاری هر تجمعی بپرهیزیم. اگر یک ماه یا یک ماه ونیم دیگر بیماری کنترل شد و آمار مبتلایان پایین آمد و شمار قربانیان تک رقمی شد من موافقم کلاس ها حضوری برگزار شود، البته آن هم تحت شرایط خاص و با رعایت پروتکل های بهداشتی. ببینید هنوز ویروس در چرخش است و تا زمانی که ویروس در حالت چرخش است برگزاری هر تجمعی خطرناک است. همچنان از مردم می خواهیم پروتکل های بهداشتی را سفت و سخت رعایت کنند و دولت هم کمک کند که محدودیت ها ادامه پیدا کند و به جایی برسد که این سه چهار ماه را بگذرانیم تا به واکسن دسترسی پیدا کنیم.

منبع: فرارو

به "شرایط تهران هنوز نارنجی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط تهران هنوز نارنجی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید