پیش فروش ها را متوقف کنید

به گزارش بروزترین وبلاگ، خبرنگاران: سناریوی چانه زنی برای تمدید زمانی ارتقای کیفی محصولات تولیدی باردیگر توسط خودروسازان درحال اجراست. سال هاست که سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت از محیط زیست و حتی هیات دولت طرح هایی برای استانداردهای ایمنی، کیفی و آلایندگی خودروسازان مصوب می نمایند و زمان مشخصی نیز برای اجرا در نظر می گیرند این در شرایطی است که هر بار خودروسازان به بهانه های مختلف و با فشار به مراجع نظارتی، مهلت در نظر گرفته شده را نقض و به زمان دیگری موکول می نمایند.

پیش فروش ها را متوقف کنید

به گزارش بروزترین وبلاگ، به عنوان نمونه اجبار در نصب ایربگ یا ترمز ضدقفل در خودروهای فراوری داخل، سال ها با مقاومت خودروسازان همراه شد و هر بار مهلتی را که سازمان ملی استاندارد برای نصب کیسه هوا و ترمز ضدقفل درنظر می گرفت توسط خودروسازان نقض می شد. نمونه دیگر نیز به اجرای استانداردهای آلایندگی برمی گردد؛ استانداردی که سال هاست با مقاومت خودروسازان روبه رو شده است. بر این اساس خودروسازها تا سال 88 خودروهای فراوریی خود را با استاندارد آلایندگی یورو2 عرضه می کردند این در شرایطی است که با طرح سازمان ملی حفاظت از محیط زیست و مصوبه هیات دولت در نهایت تا سرانجام سال 93 خودروها به استاندارد یورو4 مجهز شدند. هر چند طبق قانون هوای پاک قرار بود سال جاری آخرین فرصت خودروسازان برای فراوری و شماره گذاری خودروهای یورو4 باشد با این حال به طوری که از ظواهر امر پیداست خودروسازان چندان تلاشی برای اجرایی شدن این قانون نمی نمایند کما اینکه دو شرکت ایران خودرو و سایپا بسیاری از محصولات فراوریی خود را که استاندارد یورو4 دارد برای سال آینده پیش فروش نموده اند که همین امر انتقاداتی را از سوی مسوولان سازمان حفاظت از محیط زیست متوجه شرکت های خودروساز کرد. در هفته جاری سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به پیش فروش چهار محصول یورو4 نامه ای خطاب به مدیرعامل شرکت ایران خودرو ارسال و تاکید نمود که در صورت پیش فروش این خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد. در نامه رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به مقیمی مدیرعامل شرکت ایران خودرو تاکید شده که براساس ماده 4 قانون هوای پاک، پیش فروش محصولات یورو4 برای سال آینده ممنوع است و خودروسازان باید قبل از هرگونه اقدام به فروش یا پیش فروش نسبت به اخذ مجوز آلایندگی برای محصولات خود اقدام نمایند.

وی در این نامه تاکید نموده با توجه به اینکه برای چهار محصول پیش فروش شده، تا به امروز اقدامی در زمینه ارتقای استاندارد آلایندگی به یورو5 صورت نگرفته است، مقتضی است دستور فرمایید از پیش فروش محصولات مذکور برای سال آینده جلوگیری به عمل آید. نامه این مقام مسوول در سازمان حفاظت از محیط زیست با واکنش ایران خودرو و انجمن خودروسازان همراه بود، به طوری که ایران خودرو اظهار داشت که محصولات فراوریی خود را بر اساس جدول زمان بندی که سازمان های ذی ربط معین نموده اند، (از حیث استاندارد آلایندگی) ارتقا خواهد داد و بر حسب تکالیف قانونی، خودروها را به صورت یورو یا هر استاندارد (مصوب) دیگری، فراوری و عرضه خواهد نمود. در ادامه این اطلاعیه آمده که در تمام سنوات گذشته نیز هنگام پیش فروش خودرو، معینات محصول فعلی به مشتری ارائه می شد، اما ایران خودرو در زمان تحویل، تمامی استانداردهای مصوب ملی از نظر آلایندگی و زیست محیطی را در محصولات خود رعایت می کرد. با این حال انجمن خودروسازان تحریم و استاندارد فعلی بنزین را دو مانع بر سر راه اجرایی شدن استاندارد آلایندگی یورو5 در خودروهای داخلی معرفی نموده است، به طوری که به گفته رئیس این انجمن درحال حاضر عدم فراوری و توزیع بنزین یورو5 باعث شده حتی خودروهای وارداتی مجهز به استاندارد یورو5 نیز به دلیل استفاده از سوخت یورو4، دچار مشکل شده و پی درپی به تعمیرگاه ها مراجعه نمایند. اظهارات رئیس انجمن خودروسازان خیلی مورد پذیرش سازمان حفاظت از محیط زیست قرار نگرفت چراکه بهزاد اشجعی، دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست موضوعاتی همچون تحریم و بنزین را بهانه های خودروسازان برای قانون شکنی خوانده است. وی همچنین تاکید نموده که بیشتر قطعات محصولات سایپا و ایران خودرو فراوری داخل است و ارتقای استاندارد آنها ربطی به تحریم ها ندارد.

این بحث و جدال ها پیش از دهه 90 نیز میان خودروسازان و سازمان حفاظت از محیط زیست برقرار بوده و حالا نیز بر سر اجرای استاندارد یورو5 همچنان ادامه دارد. خودروسازان معتقدند که اول باید سوخت مصرفی یورو5 باشد و بعد محصولات فراوریی به این استاندارد مجهز شوند حال آنکه سازمان حفاظت از محیط زیست معتقد است که خودروسازان قدم های خود را در این زمینه بردارند و کاری به استاندارد سوخت نداشته باشند. حال نگاهی بیندازیم به استانداردهای آلایندگی در جهان؛ همان طور که معین است اجرای استاندارد آلایندگی یورو یک در جهان سال 72 شمسی، استاندارد آلایندگی یورو2 سال 75، استاندارد آلایندگی یورو3 در سال 79، اجرای استاندارد آلایندگی یورو4 در سال 84، استاندارد آلایندگی یورو5 طی سال های 1388-1387 و اجرای استاندارد آلایندگی یورو6 نیز سال 1392 اجرا شده است. نگاه اجمالی به این فرایند نشانگر این است که به طور متوسط 6 تا 10 سال از فرایند ارتقای استانداردهای آلایندگی در کشورهای صاحب صنعت خودروسازی، فاصله داریم. پیش از این یکی از مسوولان سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام نموده بود فراوری 100 هزار دستگاه خودرو براساس استاندارد یورو2، منجر به انتشار 220 کیلوگرم آلاینده مونواکسید کربن در هر کیلومتر نسبت به قبل از اجرای استاندارد می گردد، این رقم برای استاندارد یورو4 به 100 کیلوگرم نسبت به استاندارد قبلی می رسد. این میزان در آلاینده های هیدورکربن نسوخته و اکسیدهای ازت براساس استاندارد یورو2 معادل 50 کیلوگرم در هریک کیلومتر و منطبق با استاندارد یورو4 به 18 کیلوگرم کاهش خواهد یافت.

منبع: اقتصادنیوز

به "پیش فروش ها را متوقف کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش فروش ها را متوقف کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید