آمارهایی از سرمایه گذاری در صندوق ها

به گزارش بروزترین وبلاگ، بازارسرمایه، بازاری امن، دارای پتانسیل و یاری کننده بنگاه های تولیدی و مالی کشوراست و سرمایه گذاران باید قبل از ورود به این بازار آگاه باشند که بازارسرمایه ذاتا دارای ریسک و نیز حرکت های اصلاحی در کوتاه مدت بوده اما در بلند مدت سودده است.

آمارهایی از سرمایه گذاری در صندوق ها

به گزارش بروزترین وبلاگ و نقل از خبرگزاری بازار سرمایه ، محمدرضا معتمد، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد آخرین شرایط نهادهای اقتصادی گفت: بازارسرمایه از اجزای مختلفی ایجاد شده است که یک بخش از آن شرکت های ثبت شده در بورس هستند که سهامشان مورد معامله قرار می گیرد و در واقع سهام خود یک ابزار اقتصادی در این بازار محسوب می گردد.

وی افزود: شرکت هایی مانند بورس و فرابورس که با فراهم کردن زیرساخت های لازم امکان انجام معاملات بورسی را فراهم می نمایند، همچنین فعالان بازارسرمایه که در این بازار به خرید و فروش و سرمایه گذاری می میپردازند از مهمترین نهادهای موجود در بازارسرمایه هستند، در کنار این موارد نهادهایی هم وجود دارند که به تسهیل و تعمیق سرمایه گذاری پرداخته و یاری می نمایند تا سرمایه گذاران با استفاده از ابزارهای جانبی (این نهادها) بتوانند از خدمات بهتری در حوزه سرمایه گذاری بهره مند شوند. شرکت های مشاور سرمایه گذاری و سبدگردان ها در این دسته از نهادها جای دارند که یاری می نمایند تا تحلیل دقیقتری از صنایع و ابزارها در بازارسرمایه برای سرمایه گذاران وجود داشته باشند. شرکت های تامین سرمایه نیز یاری می نمایند که ناشران بتوانند تامین اقتصادی مناسب، به موقع و با کمترین هزینه را در این بازار از آن خود نمایند.

معتمد اعلام کرد: آن چیزی که در ادبیات اقتصادی به عنوان شرکت های سبدگردانی از آن یاد می گردد، به عنوان متخصص برای سرمایه گذارانی که فرصت یا دانش کافی برای سرمایه گذاری ندارند، با دریافت کارمزدی اندک می توانند دارایی هایشان را یا منابع اقتصادیشان را در سبدهای اختصاصی یا در سبدهای عمومی که به عنوان صندوق های سرمایه گذاری از آن یاد می گردد، در شرکت های سبدگردانی سرمایه گذاری نمایند.

ایجاد 250صندوق طی یک دهه

معاون نظارت بر نهادهای اقتصادی ادامه داد: در دهه گذشته که قانون توسعه ابزارها و نهادهای اقتصادی مصوب شده است، تا به امروز 250 صندوق سرمایه گذاری در 10 نوع ایجاد شده است. این صندوق ها از کمترین ریسک (مانند صندوق های با درآمد ثابت) تا تا بیشترین ریسک که شامل صندوق های جسورانه می شوند را تشکیل می دهند. البته در نظر داشته باشیدکه سرمایه گذاران تازه وارد باید حتما از سرمایه گذاری در صندوق های کم ریسک آغاز نمایند.

امکان سرمایه گذاری در صندوق ها از ابتدای سال 400 برابر شد

معتمد توضیح داد: سطحی که شورای عالی بورس برای سرمایه گذاری در این صندوق ها تا سال 99 مشخص نموده بود، برای هر صندوق حداکثر 10 هزار میلیارد تومان امکان تخصیص منابع وجود داشت اما با استقبالی که در امسال از این صندوق ها شد، این رقم از 10هزار میلیارد تومان به 30 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. البته، با توجه به جذابیت های ایجاد شده در حوزه اوراق بدهی و نیز اقبال مردمی به صندوق ها، مجددا سقف این صندوق ها از 30 هزار میلیارد تومان نیز به 50 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد، به این معنی که امکان سرمایه گذاری در این صندوق ها توسط سرمایه گذاران از ابتدای سال تا به امروز حدود 400 درصد افزایش یافت.

عضو هیات مدیره سازمان بورس گفت: در ابتدای سال 99 حدودا 200 هزار میلیارد تومان در صندوق ها سرمایه گذاری شده بود که این رقم در حال حاضر به 380 هزار میلیارد تومان رسیده که افزایش 90 درصدی را نشان می دهد. به گفته معتمد همچنین تعداد سرمایه گذاران در صندوق های سرمایه گذاری از 2 میلیون به 8 میلیون رسیده و نشانگر آن است که اعتماد به صندوق ها وجود دارد؛ چراکه صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد باتجربه و دارای دانش حرفه ای مدیریت می گردد.

وی اضافه نمود: این صندوق ها به دلیل تنوعی که در پورتفوی خود دارند و معمولا از سهامِ با بنیاد وتحلیل قویتری استفاده می نمایند وهمچنین از یک تیم متخصص بهره میبرند، زیان سرمایه گذاران را به حداقل میرسانند.

معتمد به افرادی که با مطلعی کافی وارد این بازار نشدند، توصیه کرد: باوجودیکه ابزارهای متنوعی در بازار وجود دارد که ریسک سرمایه گذاری را به حداقل میرساند، اما حتی اگر دانش کافی در این حوزه را هم داشته ولی زمان و تجربه کافی در این زمینه را ندارید به طور مستقیم در این بازار سرمایه گذاری نکنید. در نظر داشته باشید که بازارسرمایه، بازاری است که به طور میان مدت (حداقل سه سال) و یا بلندمدت سوددهی مناسب دارد؛ بنابراین تا جایی که می توانید از ابزارهای غیرمستقیم بهره ببرید.

وجود شفافیت، وجه تمایز قدرتمندِ بازارسرمایه با بازارهای اقتصادی

وی مبنای کار شرکت های بورس، فرابورس و نهادهای اقتصادی را تاکید بر شفافیت بازار سرمایه دانست و گفت: این درحالیست که شاید این اتفاق در سایر بازارهای موازی رخ ندهد. در برهه ای مردم به سرمایه گذاری در بورس تشویق شدند، اما همواره توصیه بر این بود که با مشورت افراد مطلع و استفاده از نظرات متخصصان در این بازار به فعالیت بپردازند و سرلوحه دادن همین موضوع سبب استقبال از صندوق های سرمایه گذاری نهاده شد.

عضو هیات مدیدره سازمان بورس در مورد دورنمای صندوق های سرمایه گذاری اعلام کرد: این صندوق ها در کوتاه مدت با توجه به مدیران متخصصی که دارند به ایجاد ثبات در بازارسرمایه یاری می نمایند. و می توانند با مقایسه بین سودآوری در شرکت ها، آنها را به نفع سرمایه گذاران شناسایی نمایند. همچنین در بلند مدت، در مقایسه با بازارهای موازی در یک دوره 5 تا 10 ساله عمدتا بین 30 تا 50 درصد بیشتر از بازارهای دیگر سودآوری خواهند داشت.

منبع: جام جم آنلاین

به "آمارهایی از سرمایه گذاری در صندوق ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمارهایی از سرمایه گذاری در صندوق ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید