اصفهان در دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا ندارد

به گزارش بروزترین وبلاگ، با توجه به شرایط آب و هوایی، امکان آلودگی دو روز ابتدای هفته وجود دارد، تیم کنترل و پیشگیری متشکل از سه اداره هواشناسی، محیط زیست و بهداشت استان، به صورت 24ساعته به پایش هوا مشغول خواهند بود و به گفته کارشناس هواشناسی، بسته به انتشار آلاینده ها امکان تعطیلی وجود دارد.

اصفهان در دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا ندارد

به گزارش بروزترین وبلاگ به نقل از ایسنا مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان اظهار کرد: از مرداد ماه امسال قانون مدیریت بحران تصویب شد و بنابر این قانون، دستگاه ها موظف شدند، تا اقدامات بحرانی هماهنگ شده در استان انجام دهند و امروز که شرایط استان، متاثر از مخاطرات آب و هوایی است، تمام دستگاه ها موظف هستند تا برای کنترل و بهبود شرایط آماده باشند.

وی اضافه کرد: خبرها حاکی از آن است که مسائل ناشی از سیل و آلودگی هوا پهنه هایی از استان و کشور را تحت الشعاع قرار داده و مجموعه ستاد مدیریت بحران استان در استانداری برای آنالیز شرایط و برنامه ریزی مفید، جلسه امروز را به صورت فوری و اضطراری تشکیل داده است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون هوای پاک وظایف دستگاه ها معین شده که در زمان عادی باید آموزش و پیشگیری ها در جهت عدم انتشار آلودگی انجام دهند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل مدیریت بحران استان گفت: محیط زیست و شهرداری مکلف هستند تا اطلاعات ایستگاه های سنجش آلاینده ها را به اداره بهداشت محیط تحویل دهند و اداره بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در صورت لزوم اعلام نمایند تا جلسه اضطراری تشکیل و تصمیمات موثر اتخاذ گردد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: محیط زیست، هواشناسی و اداره بهداشت سه ضلع معین نماینده برای گذر از این شرایط بحرانی آلودگی هستند و در ادامه جلسه خواست تا نمایندگان هرکدام از این سه ارگان، به توضیح شرایط و اقدامات ضروری اشاره نمایند.

حمیدرضا خورشیدی- مدیرکل هواشناسی استان گفت: از وظایف اداره هواشناسی، اطلاع رسانی شرایط هوایی است و هفته آینده از لحاظ آلودگی هوا شرایط خوبی وجود نخواهد داشت و ضروری است به مردم و دستگاه ها اطلاع رسانی گردد تا در شرایط پایداری هوا، حداقل آلودگی و مسائل مرتبط با آن را ببینیم.

عابدی- کارشناس هواشناسی در توصیف و تحلیل شرایط هوایی پیش رو گفت: آمارها نشان می دهد که استان اصفهان در مدت زمان گذشته از امسال، 12درصد بارندگی بیشتر از میانگین بلند مدت را تجربه نموده است، این در حالی است که بیشتر استان های کشور نسبت به بلندمدت تعریف شده در هر استان، شرایط بدی داشته اند، ولی استان اصفهان نسبت به سال گذشته، تقریبا شرایط مشابهی دارد.

وی اضافه کرد: بارش ها بیشتر نقاط استان را تحت شعاع قرار داده است، ولی نیمه شمالی استان شرایط بهتر و نواحی شمال غرب شرایط بدتری داشته است و بر این اساس بهترین شرایط بارش را در اردستان شاهد بودیم. به طور کلی، بارش ها در بیشتر نقاط استان خوب بوده است؛ اما سرچشمه های آبی، تفاوتی نسبت به سال گذشته نداشته اند.

عابدی در مورد بارش برف در استان اصفهان گفت: شرایط پوشش برف، نسبت به نرمال شرایط بدی نداشته است، البته ممکن است از نظر ارقام و اعداد، بارش ها نسبت به سال گذشته خوب نبوده باشد، ولی شاهد پوشش بیشتر برف در نقاط غربی نسبت به سال گذشته هستیم و امسال پوشش برف در سرچشمه ها بسیار بهتر از سال گذشته است.

وقفه های زمانی سامانه ها، به دلیل هوای سرد، شهر را مستعد آلودگی می سازد

این کارشناس آب و هوا با اشاره به اینکه از اواخر هفته آینده سامانه ناپایداری بر روی استان برقرار خواهد بود و سامانه بعدی از 10 دی وارد استان خواهد شد گفت: بارش های دی ماه با وقفه هستند و این وقفه های زمانی، به دلیل هوای سرد، شهر را مستعد آلودگی می سازد.

وی توضیح داد: در رخداد پدیده وارونگی، هوای سرد در سطح زمین قرار می گیرد و سرعت بسیار پایین باد باعث می گردد، جو آرامی داشته باشیم و شرایط برای افزایش آلودگی به ویژه در نیمه اول روز در شهرهای پر جمعیت و صنعتی مناسب باشد و فاصله بین بارش ها، پتانسیل آلودگی را بالا می برد، بنابراین احتمالا دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا نداریم و پتانسیل افزایش غلظت آلاینده های جوی بالا است.

عابدی گفت: فعالیت سامانه های جوی در دی خواهد بود و هوای زمستانی خشک و بی خاصیتی نخواهیم داشت و بارش ها عمدتا به صورت برف خواهد بود، همچنین به دلیل ریزش هوای سرد، دی ماه سردی را در پیش داریم.

این کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد: امروز (پنجشنبه) افزایش آلودگی نخواهیم داشت، اما وارونگی دما از نیمه شب در نزدیکی سطح زمین شکل خواهد گرفت و آدینه شاهد آغاز شدت دریافت آلودگی خواهیم بود.

وی ادامه داد: به همین ترتیب، شنبه شرایط وارونگی هوا بدتر خواهد بود و در ارتفاع 1 کیلومتری سطح زمین، لایه وارونه مانا خواهد بود و تا یکشنبه، تغییر خاصی رخ نخواهد داد و همچنین، فشار در سطح زمین بالا است. در این روزها شرایط مه آلودگی نداریم و کاهش دید، به دلیل غبارها و افزایش آلاینده ها است.

عابدی گفت: در این سالها، به ندت پیش آمده است که سرعت باد تا این حد ناچیز باشد و از امروز عصر، شاهد نشست هوا خواهیم بود و تا روز دوشنبه، ابرناکی به این شرایط اضافه نموده می گردد.

کارشناس هواشناسی در مورد لزوم اعلام تعطیلی به دلیل شرایط آلودگی تاکید نمود: بسته به انتشار آلاینده ها امکان تعطیلی وجود دارد.

وی در مورد امکان بروز سیل در استان گفت: شرایط سیلاب در دی ماه کم است و به دلیل برف بودن سامانه های بارش در مناطق کوهستانی و سردسیر، استان بیشتر درگیر بارش برف است تا باران و سیل.

19 روز هوای پاک در 9 ماه

بابک صادقان- رئیس آزمایشگاه های اداره کل محیط زیست استان اصفهان در ادامه با اشاره به آمارهای سالیانه گفت: سال گذشته با تجربه 35روز پاک، بهترین سال برای اصفهان سپری شد و امسال در این 9ماه تقریبا 19روز هوای پاک داشتیم و این کاهش چشم گیر است.

وی اضافه کرد: بر همین اساس تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس افزایش پیدا نموده و از 29روز به 54 روز رسیده. این در حالی است که روزهای ناسالم برای همه گروه ها سال گذشته 4روز در سال بوده و امسال تا به امروز یک روز برای عموم مردم ناسالم بود، اما 2روز بسیار ناسالم در کارنامه هوای امسال اصفهان وجود داشت.

صادقیان ادامه داد: پارسال فقط 10روز پاک داشتیم که مدیون بارندگی بودیم و امسال این عدد به صفر رسیده است.

رئیس آزمایشگاه های اداره کل محیط زیست استان اصفهان در مورد شرایط آلوده گذشته گفت: با توجه به پیش بینی هواشناسی، در دو هفته اخیر 43 صنعت بزرگ مقیاس و بالقوه ایجاد آلودگی و دستگاه های سوخت رسانی مستقیم و غیر مستقیم مورد آنالیز قرار دریافتد و برنامه کاری آنها اصلاح یا تعطیل شد.

وی ادامه داد: جلسات جداگانه با اصناف و کوره های آجر و گچ داشتیم که با تدوین برنامه زمان بندی، پنج منطقه کوره دار، نوبتی فعال ماندند و اگر شدت آلودگی بیشتر باشد، جلسه مجدد خواهیم داشت و در صورت لزوم همه واحدها را تعطیل خواهیم کرد، همچنین در جریان 347پایش موارد صنعتی چند موارد جریمه، هشدار و 7مورد پلمب کوره های آجر و گچ و زغال انجام شد.

سازمان هواشناسی، تنها ارگان اطلاع رسان در مورد سامانه های هوایی

همچنین شیشه فروش گفت: تنها ارگانی که می تواند راجع به سامانه های هوایی اطلاع رسانی کند، سازمان هواشناسی است و دو رکن دیگر مثلث کنترل و پیشگیری یعنی اداره محیط زیست و مرکز بهداشت به یاری هواشناسی 24 ساعته پایش هوا را انجام خواهند داد تا هر آماده باش و تعطیلی لازم انجام گردد.

مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان اضافه کرد: استانداری اصفهان مسئولیت هماهنگی و تشکیل جلسه را دارد و دستگاه های مرجع هواشناسی و محیط زیست، اطلاعات را تحلیل و آنالیز شده در اختیار بهداشت قرار دهند تا در صورت لزوم تا 12 ساعت قبل از اتخاذ تصمیم، کارگروه تصمیم، جلسه تشکیل دهد.

وی همچنین از شهرداری و محیط زیست خواست تا ایستگاه های سنجش آلاینده در سطح شهرستان فعال باشند و محیط زیست میانگین آلودگی در سطح شهر را از 9ایستگاه شهرداری و 11ایستگاه اداره کل محیط زیست استخراج و اطلاع رسانی کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "اصفهان در دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهان در دی ماه شرایط مساعدی از جهت پاکی هوا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید