روایت به سبک فرانسوی

به گزارش بروزترین وبلاگ، خبرنگاران-مرتضی کربلایی لو: رمان، روایت پسر یک کشیش دانمارکی است از پدرش، مادرش، و خودش. مادر، سینما دارد و فیلم های غیر اخلاقی هم پخش می کند. پدر، کشیش مومن، و البته زیبا، در کلیسا موعظه می کند و بابت فیلم هایی که زنش در سینما اکران می کند از خلائق شرمنده است و از نظر حرفه ای دچار مشکل می شود. پسر اکنون در زندان به سر می برد و با یک مرد عاشق موتورسیکلت هم سلول است و مجبور است صدای دل و روده او را وقتی مقابلش روی فرنگی مینشیند و زور می زند و به او زل می زند تحمل کند.

روایت به سبک فرانسوی

با این چیدمان، معلوم است که همه آدم ها به یک شکل زندگی نمی کنند. اینکه سر کشیش چه می آید بماند. اینکه چرا راوی محکوم به حبس شده هم. اما سلول زندان، بهترین جاست برای روایت این شکل متفاوت زندگی. چه، زندان را برای حبس کردن متفاوت ها ساخته اند تا جامعه جای آدم های یکسان بماند و آرامش همچنان برقرار باشد.

شیوه روایت بر توصیف استوار است و گاه، به شکلی حداقل از دیالوگ و مواجهه مستقیم با پدر، مادر و سایر شخصیت ها استفاده می شود. لابد وقتی در زندان، روایت می کنی با خیالات و خاطرات، درگیر هستی تا تماس مستقیم. این رمان از سواحل آبی رنگ دانمارک کلید می خورد و در کانادا انتها می پذیرد. کلیسا، زندان، سینما و هواپیما چهارمکان اصلی اند و یک مکان دیگر هم هست که حاصل ضرب اینهاست و کشیش در آنجاست که به سرنوشت نهایی اش می رسد.

این کتاب با ترجمه احمد آل احمد در 240صفحه و قیمت 37500تومان از سوی انتشارات تداعی منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "روایت به سبک فرانسوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت به سبک فرانسوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید