شرکت ebay یکی از قدیمی ترین های اینترنت رسماً 25 ساله شد

به گزارش بروزترین وبلاگ، ebay امروز 25 ساله شد و به جمع محصولات اینترنتی مانند اینترنت اکسپلورر مایکروسافت و یاهو پیوست که سال جاری یک چهارم قرن را پشت سر گذاشتند.

شرکت ebay یکی از قدیمی ترین های اینترنت رسماً 25 ساله شد

اگرچه امروزه استفاده از ebay مانند گذشته کاملاً مرسوم نیست اما میراث چشمگیری دارد که باید شناخته گردد.

زمانی که ebay در سال 1995 توسط پیر امیدیار شروع به کار کرد، اینترنت مکان بسیار متفاوتی بود. این شرکت یکی از رهبران نخست اینترنت بود و فراز و نشیب های بسیاری از جمله سقوط حباب دات کام را پشت سر گذاشته است.

لازم به ذکر است حباب دات کام یک حباب اقتصادی بین سال های 1995 تا 2000 میلادی (1374 تا 1379 خورشیدی) بود که طی آن بازارهای بورس دنیا شاهد رشد سریع سهام کشورهای صنعتی به دلیل ارزش اقتصادی شرکت های بخش اینترنت و شاخه های مرتبط بودند.

به آسانی می توان گفت که اگر پی پال بین سال های 2002 تا 2015 در مالکیت ebay نبود به جایی که امروز هست نمی رسید و حتی شاید اگر خرید 1.5 میلیون دلاری پی پال نبود، ایلان ماسک مالک قبلی پی پال نیز در صندلیی که اکنون هست نمی بود.

امروزه ebay با رقابت شدیدی روبه رو است. به ویژه از سوی شرکت هایی مانند آمازون و وال مارت که می کوشد روش مشابهی را پیش بگیرد. این شرکت سال گذشته ناچار شد StubHub را که سامانه فروش آنلایت بلیت برنامه های گوناگون است، به قیمت 4.05 میلیارد دلار به Viagogo بفروشد.

اخیراً این شرکت کوشش های گوناگونی برای حفظ صندلی خود انجام داده است. از جمله کوشیده تا با نظرات جعلی برای کالاها و داروهای ویروس کرونا برخورد کند و در عجیب ترین موضوع، شش کارمند ebay به گفت وگوی اینترنتی با خبرنامه ای که منتقد این شرکت بود، متهم شدند. کاری که این شرکت آن را خلاف منافع خود می داند.

اگر ebay تحت فشار منتقدان شکست نخورد، شاید بتواند 25 سال دیگر نیز به فعالیت ادامه دهد.

عکس کاور: ebay

Credit: Beck Diefenbach / Reuters

منبع: Engadget

منبع: دیجیکالا مگ

به "شرکت ebay یکی از قدیمی ترین های اینترنت رسماً 25 ساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت ebay یکی از قدیمی ترین های اینترنت رسماً 25 ساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید