پاسخ تهران به ماکرون: نام دریای جنوب ایران فقط خلیج فارس است

به گزارش بروزترین وبلاگ، در پی انتشار توییتی از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که وی در آن از عبارت عربی-فارسی برای نام بردن از خلیج فارس استفاده نموده بود وزارت امور خارجه ایران به این اقدام واکنش نشان داد.

پاسخ تهران به ماکرون: نام دریای جنوب ایران فقط خلیج فارس است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه پس از انتشار این توییت جنجال برانگیز که با واکنش پرشمار بسیاری از کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی نیز همراه شد با توییتی به رئیس جمهوری فرانسه پاسخ داد.

در پیغام سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به رئیس جمهوری فرانسه یادآوری شده است که تنها نام خلیج واقع در جنوب ایران خلیج فارس است. آقای موسوی در این پیغام استفاده از نامی به جز خلیج فارس برای این پهنه آبی از سوی ماکرون را به اندازه حضور نظامی فرانسه در منطقه اشتباه توصیف نموده و در عین حال یادآور شده است که هر دو اشتباه قابل جبران است.

همزمان، بعضی رسانه های فرانسوی با اشاره به سخنان اخیر امانوئل ماکرون در مورد تمایل عربستان برای تقویت بنیه دفاعی پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در ماه سپتامبر از استقرار یک سیستم راداری پیشرفته فرانسوی در سواحل شرقی عربستان خبر دادند.

امانوئل ماکرون پیشتر روز پنجشنبه در جریان بازدید از یک پایگاه هوایی در اورلئان به مناسبت سال نو میلادی و تبریک آن به نیروهای مسلح کشورش، با اشاره به خبر استقرار این سیستم راداری، آن را تایید نموده بود.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین اظهار داشت که کشورش ناو هواپیمای بر شارل دو گل و گروه ضربت همراه آنرا برای ماموریتی چهار ماهه راهی خاورمیانه می نماید. این ناو جنگی قرار است از عملیات موسوم به شامال که برای مبارزه با گروه های جهادی از جمله گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش طراحی شده پشتیبانی کند.

او سپس با انتشار توئیتی به استقرار این سیستم راداری پیشرفته که از آن به عنوان Task Force Jaguar یاد می گردد اشاره و تاکید نموده بود که این سیستم در زمانی بسیار کوتاه در شبه جزیره عربستان و خلیج عربی- فارسی نصب شده است.

استفاده از عبارت خلیج عربی-فارسی که در هیچیک از اسناد تاریخی به آن اشاره نشده خیلی زود واکنش کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی را در سراسر دنیا برانگیخت.

گفته می گردد که سیستم راداری فرانسه در شمال شرق عربستان نصب و جهت آن به سوی ایران و عراق تنظیم شده است. این در حالی است که عربستان درگیر جنگ داخلی در یمن است و حملات حوثی ها معمولا از سمت جنوب غربی این کشور انجام می گردد.

پاریس سپتامبر گذشته زمان حملات پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته و به عربستان وعده داده بود تا برای بالابردن ضریب دفاعی و امنیتی در برابر حملات خارجی به این کشور یاری کند.

فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح فرانسه نیز اواخر ماه نوامبر گذشته در سفر به منامه از استقرار یک سیستم راداری هشدار دهنده بسیار پیشرفته توسط کشورش در خلیج فارس خبر داده و اعلام نموده بود که این سیستم با هدف پیشگیری از حملات جدید نصب شده است.

منبع : یورو نیوز

منبع: چمدان

به "پاسخ تهران به ماکرون: نام دریای جنوب ایران فقط خلیج فارس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ تهران به ماکرون: نام دریای جنوب ایران فقط خلیج فارس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید