چند تئوری ساده برای رسیدن به هدف!

به گزارش بروزترین وبلاگ، در صورتی که بتوانید شخصیت خود را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهید، به سختی می توانید عاملی را بیابید که قادر باشد خدشه ای به شما وارد کند.

چند تئوری ساده برای رسیدن به هدف!

به گزارش، آیا تا به حال این ضرب المثل آفریقایی به گوشتان رسیده است که اگر با خود دشمنی نداشته باشید، دشمنی از دنیا خارج آسیبی به شما نخواهد رساند؟

این جمله کاملاً حقیقت دارد.

در صورتی که بتوانید شخصیت خود را به بهترین شکل ممکن ارتقا دهید، به سختی می توانید عاملی را بیابید که قادر باشد خدشه ای به شما وارد کند. در یک کلام، خودسازی به معنای استفاده بهینه از زمان و منابع موجود است. آن هم به طریقی که پتانسیل های موجود در شما را شکوفا نموده و بر رؤیای زندگی ایده آل شما جامه عمل بپوشاند

جسارت لازم برای خروج از منطقه امن

دستیابی به خودآگاهی و شناخت طرز کار مغز

به حداقل رساندن باور هایی که در انتجام کار های متفاوت مانع شما نشوند

تقویت استعداد های ذاتی و یادگیری مهارت های تازه

دستیابی به اهدافی که برای خود سزاوار می دانید

اگر بخواهیم تنها به بعضی از مزایای خودسازی اشاره کنیم باید بگوییم مزایای دستیابی به چنین مرتبه ای از آگاهی بسیار روشن است. در صورت دستیابی به اهداف زندگی خود احساس رضایت خواهید کرد. در نتیجه با شادمانی غیر قابل وصفی به زندگی خود ادامه می دهید. اما چطور می توانید با استفاده از خودسازی، بهترین عملکرد را به ثبت برسانید؟ چطور می توانید دستیابی به یک هدف را به شدت ساده کنید تا در ادامه بتوانید به اهداف بزرگ تری بیندیشید و به آن ها نیز دست پیدا کنید.

در وهله نخست، باید بدانید که برای خود و زندگی خود چه می خواهید. در این مرحله باید فکر خود را به پرواز در آورده و به رؤیا پردازی های بزرگی بپردازید. به این ترتیب می توانید هدفی را که بیش از همه شما را هیجان زده می نماید انتخاب کنید. یک هدف واقعی و مطلوب در عین حال که انگیزه حرکت و تکاپو را در شما ایجاد می نماید، شور و شعف را در شما برانگیزد. چنین هدفی، انگیزه لازم برای خروج از منطقه امن را اختیار شما قرار می دهد. چرا که شما باید دست به انجام کار هایی بزنید که تا به امروز هیچ سررشته ای در آن نداشته اید. اهدافی که برای زندگی خود در نظر گرفته اید دریچه هایی جدیدی را در زندگی شما خواهند گگردد، به همین دلیل شما قادر به دستیابی به موفقیت های نوینی خواهید بود. در نتیجه احساس رضایت از خود به شدت در شما افزایش پیدانموده و از این گذشته، مراحل خودسازی را با موفقیت سپری خواهید کرد.

از آنجایی که اهداف می توانند شما را در راستا درستی به سوی اهدافتان راهنمایی نمایند، در خودسازی نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد. در حقیقت ما هر روز صبح که از خواب بیدار می شویم با انتخاب های گوناگونان روبه رو خواهیم بود، اما زمانی که هدف معینی را برای خود معین نموده باشیم به سادگی انتخاب های خود را اولویت بندی نموده و عواملی که تمرکز شما را برهم می زند، نادیده بگیرید.

برای آنکه بهترین نتایج ممکن را به دست آورید. باید اهداف معین و قابل سنجشی را برگزینیم. از این گذشته اهداف موردنظر باید قابل اندازه گیر و واقع گرایانه باشند و نیز بازه زمانی معینی را برای دستیابی به اهداف خود در نظر بگیرید. ما عموماً بازه ای سه ماهه را برای دستیابی به اهداف، ایده آل می دانیم. چرا که 13 هفته برای دستیابی به هدفی معین و کوچک کفایت خواهد نمود. در عین حال این بازه زمانی، آن قدر ها طولانی نیست که فرد انگیزه خود را از دست داده و از انجام اقدامات لازم طفره رود. در واقع غالباً فرد در این بازه زمانی انگیزه خود را از دست نخواهد داد.

تمام اهداف در بازه های سه ماهه محقق نخواهند شد. شما می توانید اهداف بزرگ تر را به بخش های کوچک تری تبدیل نموده و این بخش ها را در بازه های سه ماهه دنبال کنید. از این رو ضروری است برنامه سالانه خود را روی یک تقویم دیواری به وضوح معین کنید.

برای این منظور تمام روز های سال را روی یک صفحه قرار دهید. به این ترتیب قادر خواهید بود زمان خود را به بهترین شکل مدیریت نموده و تمام برنامه های موردعلاقه خود را در برنامه سالانه خود نگنجانید.

به عنوان مثال:

برنامه ای را برای تعطیلات در نظر بگیرید- به خاطر داشته باشید خودسازی علاوه بر معین اهداف معین، شامل استراحت، بازیابی انرژی و ماجراجویی نیز می گردد.

موعد معینی را برای دستیابی به اهداف خود در نظر بگیرید- به این ترتیب می توانید کار هایی را که در ارتباطی نزدیک به یکدیگرند، به وضوح مشاهده کنید و در نهایت مقدمات دستیابی به هدف متعالی خود را با دقت و آگاهی بیشتر و بسیار واقع گرایانه در نظر خواهید گرفت.

تاریخ هایی که از قلم نیاندازید را در تقویم معین کنید- برای مثال تاریخ تولد عزیزان و سالگرد ها را در تقویم معین کنید.

علاوه بر تمام این موارد شما با مشاهده این تقویم گذر زمان را به وضوح احساس خواهید کرد. از این گذشته نمی توانید آنچه در پیش روی خود می بینید را نادیده بگیرید!

اگر احساس می کنید هدفی که انتخاب نموده اید بسیار بزرگ است و شما برای آغاز دچار سردرگمی شده اید این را بدانید که در این راه تنها نیستید. همه ما به این شرایط دچار می شویم. گویی دیگر توانی برای انجام کار ها در ما باقی نمانده است. چرا که ناامیدی، ذهن ما را در غباری غرق خواهد نمود. این غبار آنچنان دید ما را مختل می نماید که دیدن و برنامه ریزی کردن برای مان به مراتب مشکل تر خواهد شد.

اما چطور می توانید با این احساس ناامیدی مبارزه کنید؟ کار چندان پیچیده ای نیست، بهتر است که هدفتان را به بخش های بسیار کوچک تری تقسیم کنید. با تقسیم کردن هدف به قسمت های کوچک تر، شما با هر کوشش خود بخشی از کار را به انجام رسانده اید. برای این منظور باید فهرستی از وظایف را برای خود تهیه کنید. برای مثال شما دیگر نیازی ندارید به این بیندیشید که می خواهید یک تجارت را راه اندازی کنید. بلکه می دانید باید یک نام برای تجارت خود در نظر بگیرید، لوگوی مناسبی را طراحی کنید، وب سایت تجارت خود را راه اندازی کنید، خدمات و محصولات خود را پیشنهاد دهید، نحوه بازاریابی خود را معین کنید. به این ترتیب می توانید تمام گام های لازم را از قبل برنامه ریزی کنید. سپس قدم به قدم به سمت هدف بزرگ تر خود گام بردارید.

یکی از بزرگترین عواملی که انسان را از دستیابی به اهداف و انجام بهترین کار ممکن باز می دارد، کمبود زمان است.

در بیشتر مواقع هدف موردنظر شما در کنار کار هایی که در دست انجام هستند به نظر مازاد می رسد. اما در واقع شما می توانید خلال انجام وظایف و برنامه های فعلی خود، چند قدم به سوی اهدافتان بروید.

در واقع، این کمبود وقت نیست که مانع شما می گردد. بلکه این نحوه مدیریت زمان است که این مانع را برای شما به وجود می آورد. از این رو، مدیریت زمان از جمله مهارت های ضروری در خودسازی به شمارمی رود. شما برای آنالیز رویداد های اخیر، بیش از یک ساعت را بدون آنکه حتی متوجه شوید در اینستاگرام سپری می کنید. درحالیکه در این بازه می توانید گامی به سوی اهداف خود بردارید. خودسازی نیازمند نظم است. از این رو شما باید با استفاده از یک تقویم هفتگی برنامه یک هفته خود را به دقت معین کنید. به این ترتیب بخشی از راستا دستیابی به هدف خود را در طول هفته طی خواهید کرد. برنامه ریزی برای ما مسئولیت ایجاد خواهد نمود. شما به سختی می توانید از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنید.

زندگی توأم با خودسازی در بعضی از مراحل بسیار سخت خواهد بود. چراکه شما با موانع و مشکلاتی روبرو خواهید شد که شاید از توان شما بزرگ تر باشند. به خاطر داشته باشید که پستی هایی که در راستا شما قرار می گیرد، خاک حاصلخیزی را برای شما به ارمغان خواهد آورد که شما را به بلندترین نقطه موردنظرتان خواهد رساند. قدردانی احساسی مثبت را در شما ایجاد خواهد نمود. شما زمانی که سپاسگزار هستید نمی توانید عصبانی یا مضطرب باشید.

سپاسگزاری توجه شما را به داشته هایتان معطوف خواهد نمود. زمانی که در صندلی یک فرد سپاسگزار قرار گرفته اید، انرژی های مثبت را به مراتب بهتر دریافت خواهید کرد. سپاسگزاری شما را برای روبرو با چالش های زندگی مهیا خواهد نمود. برای قدردان بودن تمرین کنید. روزانه سه مورد از چیز هایی که بابت آن ها قدردان هستید را در دفتر خود یادداشت کنید... چه احساسی خواهید داشت؟

موفقیت هرگز طی یک شب به دست نیامده است. شاید زمانی که به زندگی اطرافیان خود نگاه می کنید، تصور کنید که آن ها یک شبه به این سطح از موفقیت دست پیدا نموده اند، اما آنچه شما می بینید تنها سطحی ترین لایه زندگی آن افراد است.

موفقیت ثمره کوشش مداوم و پی در پی است. موفقیت، تصمیم به ادامه دادن است. موفقیت، اتخاذ تصمیم های درست در راستا درست است.

به همین دلیل عادات، نقش مهمی در موفقیت شما ایفا می نمایند. نگاهی به عادات خود بیندازید. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که پس از بیدار شدن از خواب، رختخواب خود را مرتب نموده و قبل از خواب مسواک می زنید. این عادات در ضمیر شما نهفته شده اند، در صورتی که آن ها به جا نیاورید احساس عجیبی سراسر وجود شما را فراخواهد گرفت. حال تصور کنید، در صورتی که عادات مثبت بیشتری را در خود نهادینه نموده باشید، دستیابی به اهدافتان تا چه اندازه ساده خواهد شد. اما تغییر عادات کار چندان ساده ای نخواهد بود. برای این منظور یک دفتر یادداشت بردارید و عاداتی که برای خود می پسندید را در آن یادداشت کنید. برای مثال، نوشتن 500 کلمه در روز، خواندن یک فصل از یک کتاب، یک پیاده روی کوتاه در طول روز و بسکمک دیگر. این عادات از شما انسان بهتری خواهند ساخت و شما را در راستا خودسازی و دستیابی به اهدافتان کمک خواهند کرد.

منبع: ویرگول

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چند تئوری ساده برای رسیدن به هدف!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند تئوری ساده برای رسیدن به هدف!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید