5 علامت پوستی که از عارضه قلبی خبر می دهند

به گزارش بروزترین وبلاگ، پوست تان به عنوان بزرگترین اندام شما و تنها عضوی که از بیرون قابل مشاهده است پنجره ای به سوی سلامت کلی شماست. همان طور که استرس می تواند باعث ایجاد جوش و تشدید شرایطی مانند اگزما گردد علائم سایر مسائل سلامت داخلی نیز می توانند روی پوست شما ظاهر گردد. تماشا چیزی مشکوک روی پوست می تواند یکی از اولین علائمی باشد که نشان می دهد قلب شما به درستی کار نمی کند.

5 علامت پوستی که از عارضه قلبی خبر می دهند

به گزارش بروزترین وبلاگ به نقل از بست لایف، آموزشگاه پوست آمریکا در این باره اشاره می نماید: علائم هشدار دهنده ممکن است روی پوست و ناخن های شما ظاهر شوند به همین علت است که پوست شما ممکن است اولین پزشکی باشد که متوجه بیماری قلبی شما می گردد. رشد، تغییر رنگ یا تورم در نواحی خاص می توانند با عوارض جدی قلبی مرتبط باشند.

در ادامه خواهیم گفت که کدام علائم پوستی خاص ممکن است مشکل ساز باشند و در صورت بروزشان احتیاج به آنالیز سلامت قلب وجود دارد.

1- تغییرات در رنگ پوست

رنگ مایل به آبی روی پوست شما (اصطلاح پزشکی برای آن سیانوز است) ممکن است زمانی رخ دهد که در معرض هوای سرد با دمای پایین قرار می گیرید. با این حال، اگر زمانی که بدن تان گرم بود متوجه این تغییر رنگ پوست به ویژه در انگشتان پا، انگشتان دست یا لب های خود شدید این علائم ممکن است نشان دهنده وجود عارضه ای قلبی باشند. نارسایی قلبی زمانی رخ می دهد که عضله قلب خون را آن گونه که باید پمپاژ نمی نماید. جریان خون ضعیف ممکن است سبب گردد پوست آبی رنگ (سیانوتیک) به نظر برسد.

وجود رنگ بنفش زیر پوست که حتی در دما های بالاتر باقی می ماند نیز می تواند یک زنگ خطر باشد که تحت عنوان لیودو رتیکولاریس (لک دار شدن پوست) شناخته می گردد و معمولا روی بازو ها یا پا ها ظاهر می گردد.

2- توده های زرد رنگ روی پوست

ظاهر شدن توده های زرد مومی روی پوست ممکن است خبر بدی برای قلب شما باشند. توده های بدون درد که گزانتوم نامیده می شوند ممکن است در نگاه نخست شبیه ضایعه پوستی یا زگیل به نظر برسند، اما در واقع تجمع چربی در زیر پوست هستند که نشان دهنده سطح کلی بالاتر کلسترول در خون است.

زمانی که سطح کلسترول در بدن بیش از حد بالا باشد کلسترول می تواند روی دیواره های شریان های شما جمع گردد و باعث پدیده ای به نام آترواسکلروز (تصلب شرایین) گردد. این شرایط باعث تنگ شدن شریان ها می گردد و رگ های خونی باریک باعث کاهش جریان خون به قلب می شوند. این شرایط می تواند منجر به آنژین صدری (درد قفسه سینه) ناشی از جریان ناکافی خون به قلب گردد یا در مواردی که یک رگ خونی به طور کامل مسدود شده و عضله قلب قادر به فعالیت نیست باعث بروز حمله قلبی گردد.

اگر متوجه ظاهر شدن ناگهانی برجستگی های زرد یا نارنجی روی پوست خود شدید با پزشک تان تماس بگیرید. این برجستگی ها می توانند در هر نقطه ای از بدن ظاهر شوند با این وجود، بیشتر در مفاصل مانند زانو ها و آرنج ها یافت می شوند. نوع خاصی از زانتوما (زردتومور تجمعی کلسترولی به رنگ زرد در تاندون ها و گاهی در سایر نقاط بدن) به نام گزانتلاسما (برآمدگی زردرنگ، سفت و کوچکی است که زیر پوست پلک بنا به علتی که به طور کامل معین نیست تشکیل می گردد) حتی روی پلک ها نیز ایجاد می گردد.

3- پوست حفره دار روی پا ها و مچ پا

اخیرا کفش یا جوراب شما قدری سفت شده است؟ تورم پا و مچ پا که اِدِم (تورم ناشی از احتباس مایعات اضافی در بافت های بدن) نامیده می گردد می تواند یکی دیگر از علائم بیماری قلبی باشد. در آن موقع قلب ضعیف می گردد و نمی تواند خون را به طور موثر به وسیله ورید ها به مناطقی مانند پا پمپاژ کند و باعث تجمع خون می گردد. این بدان معناست که پا ها جمع شده و مایع از رگ های خونی به بافت اطراف خارج می گردد.

توصیه می گردد به طور خاص در خصوص آنچه که به عنوان اِدِم حفره دار شناخته می گردد محتاط باشید، زیرا در مقایسه با اِدِم بدون حفره که اغلب با عوارض تیروئید یا سیستم لنفاوی مرتبط است ارتباط نزدیک تری با مسائل قلبی دارد. با فشار ملایم ناحیه آسیب دیده می توانید تشخیص دهید کدام نوع اِدِم اتفاق افتاده است. اگر پس از فشار دادن یک فرورفتگی یا گودال باقی بماند در این صورت با اِدِم حفره ای روبرو هستید.

4- خارش و پا های ملتهب

درماتیت استازی یا نوعی اگزمای وریدی یک التهاب پوستی در ساق پا است که به علت گردش خون ضعیف و تجمع مایعات ایجاد شده که منجر به قرمزی، خارش، خشکی و حتی پوسته پوسته شدن پوست می گردد. درماتیت استازی مانند اِدِم می تواند ناشی از عملکرد نامناسب قلب باشد، زیرا خون نمی تواند به درستی به وسیله سیاهرگ ها حرکت کند. تشخیص زودهنگام درماتیت استازی ممکن است به آشکار شدن یک شرایط تهدید کننده زندگی یاری کند و از پیشرفت بیماری پوستی از تورم، قرمزی و خارش تا باز شدن زخم ها و تراوش کردن زخم هایی که در برابر عفونت آسیب پذیر هستند جلوگیری کند.

5- ضایعات قرمز

ضایعات جِین وِی (ماکول های نامنظم، قرمز یا بنفش، مسطح و بدون درد) و گره اوسلر هر دو به صورت توده ها یا لکه های برجسته مایل به ارغوانی بر روی پوست ظاهر می شوند. با این حال، ضایعات جین وی به طور معمول غیر حساس هستند و در کف پا ایجاد می شوند در حالی که گره های اوسلر می توانند دردناک باشند و در انگشتان دست و پایین انگشتان پا دیده می شوند.

علیرغم تفاوت های آن دو با یکدیگر هر دو می توانند علائمی از اندوکاردیت باکتریایی یک عفونت بالقوه تهدیدکننده زندگی در پوشش داخلی و دریچه های داخلی قلب باشند. اندوکاردیت باکتریایی در صورت عدم درمان می تواند باعث نارسایی قلبی، حملات قلبی و سایر عوارض گردد. افرادی که دارای عوارض قبلی مانند بیماری دریچه قلب، بیماری روماتیسمی قلب یا پیوند قلب هستند بیش تر در معرض خطر ابتلا به این نوع عفونت خطرناک قرار دارند.

منبع: فرارو

به "5 علامت پوستی که از عارضه قلبی خبر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 علامت پوستی که از عارضه قلبی خبر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید